FAQ

پاسخ به متداول ترین سؤالات

Tableau Software

Successful business decisions, and strategies are driven by data

سوالات متداول

FAQ

در این بخش سعی بر این شده تا تمام سوال احتمالی شما در خصوص، محصولات کمپانی تبلو، لایسنس نرم افزار  و  دوره های آموزشی هوش تجاری  به صورت خلاصه و مفید  پاسخ داده شود و در انتها در صورت  وجود هرگونه ابهام، سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

محصولات کمپانی تبلو

محصولات کمپانی تبلو در مجموع به 6 بخش تقسیم میشود :

1-Tableau Server

2- Tabelau Desktop

3- Tableau Prep Builder

4-Tableau Public

5-Tableau Mobile

6-Tableau Reader

از سال ۲۰۰۳ اولین نسخه تبلو ریلیز شده است.

  در سال بین 2 تا 3 نسخه ریلیز میشود.

لایسنس نرم افزار Tableau

بله ، کلیه محصولات ارائه شده دارای لایسنس معتبر می باشد.

نحوه فعال سازی لایسنس به دوصورت آنلاین و آفلاین است:

 • در حالت آنلاین با وارد کردن لایسنس میتوانید فرایند رجیسترکردن را انجام دهید. درصورتیکه سرورهای شما در ایران باشد به دلیل تحریم ها این روش توصیه نمی شود.
 • در حالت دوم یعنی آفلاین مشخصات سخت افزاری برای شرکت تبلو تیکت می شود و لایسنس ویژه آن سرور آماده و تحویل می گردد. این روش بطور کلی برای شبکه های ایزوله استفاده میشود.

در حال حاضر نسخه قفل شکسته تبلو دسکتاپ در وب منتشر شده است.درصورتی که محدوده فعالیت شما در سطح  ابتدایی  است و نیازی به تبلو سرور ندارید، این روش گزینه مناسبی میباشد. اما بدلیل اینکه این نسخه دارای باگ و نواقصی میباشد و منوی سرور در این نسخه حذف شده است لذا امکان پابلیش داشبوردها در تبلو سرور محیا نمی باشد. لذا برای کار در سطح سازمانی این گزینه پیشنهاد نمی شود.

 • درحالت UserBase شما متناسب با تعداد کاربران خود لایسنس تهیه میکنید مثلا اگر تعداد مدیران و بهره برداران داشبورد ها ۲۰ نفر باشند، لایسنس ۲۰ کاربره نیاز دارید.
 • در حالت CoreBase نامحدود یوزر میتوانید بسازید اما متناسب با تعداد کور یا هسته های سرور لایسنس باید تهیه شود. به عنوان مثال اگر سرور شما دارای ۱۶ کور باشد نیاز به لایسنس ۱۶کور دارید.ضمن اینکه در حالت CoreBase امکان پابلیش داشبوردها در پورتال یا وب سایت خود را دارید بدون اینکه کاربران نیاز به لاگین کردن داشته باشند.

درصورت تغییر فیزیکی سرور، ابتدا لایسنس قبلی غیرفعال شده  و مجدد برای سرور جدید لایسنس جدید فعال خواهد شد.

نرم افزار Tableau Server

 • cpu : 8-core, 2.0 GHz or higher
 • ram : 32 GB
 • hdd : 50 GB
 • os : windows 2012,2016,2019

وقتی داشبوردی در تبلودسکتاپ طراحی میشود، برای نمایش و به اشتراک گذاری آنها برای سایر کاربران نیاز به تبلوسرور میباشد.از طریق تبلو سرور داشبوردها پابلیش شده و در نهایت از طریق مرورگر یا موبایل قابل مشاهده و بررسی میباشد.

تبلو سرور به طور کامل زبان فارسی و تقویم شمسی را پشتیبانی میکند. به طوری که از طریق  تابع تبدیل تاریخ میلادی به شمسی (سال/نیمسال/فصل/ماه/هفته/روز) به شما کمک شایانی خواهد نمود.

تبلو سرور برای فرآیندهای داخلی خود از PostgreSQL استفاده میکند البته این دیتابیس در زمان نصب تبلو بطور اتوماتیک نصب میشود و نیازی به نصب مجزا توسط کاربر نیست.

کلیه رفتار کاربران در تبلو سرور  بصورت داشبوردهای پیش ساخته قابل ارزیابی و بررسی می باشد. درصورت نیاز هم می توان داشبوردهای سفارشی برای رفتار کاربران ساخت.

در تبلو سرور می توانیم  از طریق  Time Schedule تعیین کنیم چه داشبوردهایی در چه زمان هایی بروز رسانی شوند. 

 • حداقل ۱۵ دقیقه یکبار و حداکثر ماهانه  فرآیند بروزرسانی قابل تعریف می باشد.

با کلیه مرورگرهای مرسوم سازگاری کامل دارد.

بله، در تبلو سرور میتوان بصورت صفر تا صد از مرحله اتصال به دیتاسورس تا ساخت نهایی داشبورد اقدام نمود.

بله ، کلیه کاربران و گروه های کاری را میتوان از اکیتودایرکتوری یا LDAP فراخوانی کرد.

بله، امکان نصب تبلو سرور بروی سرورهای کارفرما (حتی در شبکه های ایزوله) فراهم می باشد.

مدیریت کاربران و سطوح دسترسی آنها بدین صورت است:

 • Site
 • Project
 • Group
 • Dashboard

در حالت Site می توانیم برای هر یک از زیر مجموعه های خود یک site بسازیم که ادمین، کاربران و محتوای آنها کاملا ایزوله شده می باشد.

در حالت Project  می توان هر Project  را به یک یکسری از کاربران اختصاص داد. مثلا یک Project  به نام  فروش می سازیم که کلیه داشبوردهای فروش در آن پابلیش می شود و فقط کاربرانی که تعیین شده اند به آن داشبوردها دسترسی دارند.

در حالت Group می توانیم یک گروه بسازیم و کاربران مورد نظر را به آن اختصاص دهیم مثلا گروه مدیران.

درحالت Dashboard می توانیم بصورت ویژه مشخص کنیم چه کاربرانی به چه داشبوردهایی دسترسی داشته باشند. ضمن اینکه می توان تعیین کرد هر کاربری چه قسمتی از داشبورد را مشاهده کند مثلا کاربران استان فارس فقط اطلاعات استان خودشان را مشاهده کنند.

نرم افزار Tableau Desktop

هدف اصلی از طراحی نرم افزار تبلو، اتصال به منابع اطلاعاتی مختلف و ساخت و طراحی داشبوردهای تحلیلی است.

خیر از لایسنس تبلو دسکتاپ فقط می توان در یک سیستم استفاده نمود.

زمانی حجم داده ها زیاد می شود تبلو پیشنهاد می کند برای افزایش سرعت و کارکرد، داده ها  اکسترکت گردد.

 • در  حالت اکسترکت داده ها در قالب یک فایل با فرمت hyper ذخیره میشود و تبلو با آن کار می کند. در این حالت سرعت ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر می شود.

نرم افزار Tableau Prep

تبلو پرپ با هدف تجمیع، پاکسازی، مدلسازی و بارگزاری داده ها یا ETL طراحی شده است. ساختار کار با آن بسیار شبیه تبلو دسکتاپ است لذا در کمترین زمان ممکن می توانید با آن کار کنید.

برای افرادی که داده های کثیف و پراکنده ایی دارند اما با SQL و کوئری آشنایی ندارند.

خیر نیازی به کدنویسی ندارد و کلیه فرآیندها بصورت ویژوال انجام می شود.

خیر، تحت وب نیست.

بله، تبلو دسکتاپ برای طراحی داشبوردها ساخته شده است که برخی از فرآیند های مربوط به ETL را هم انجام می دهد اما تبلو پرپ بصورت اختصاصی برای ETL  داده ها طراحی شده است‪.

نرم افزار Tableau Mobile

شرکت تبلو، نسخه موبایل نرم افزار  را بطور رایگان در اختیار عموم قرار داده که درصورت داشتن تبلو سرور میتوانید داشبوردهای خود را در آن مشاهده نمایید.

بله میتوانید از طریق google play  و  App store  آن را بصورت رایگان دریافت نمایید.

دوره آموزشی هوش تجاری

در ساعت اول مرور کلی بر مفاهیم هوش تجاری BI و داده کاوی خواهیم کرد و از ساعت دوم تا انتهای دوره به صورت عملیاتی با نرم افزار تبلو کار خواهیم کرد. همچنین به کاربران یک دیتاست به همراه سوالات مختلف کسب و کار داده خواهد شد تا نسبت به پیدا کردن راه حل های دقیق به دغدغه های موجود اقدام نمایند.

تمرکز اصلی این دوره بر افزایش توانمندی تحلیل کسب و کار با نرم افزار Tableau است. تبلو یکی از برترین نرم افزاهای هوش تجاری در سال های اخیر بوده است. 

به دانش آموختگانی که ۷۰ درصد نمره آزمون انتهای دوره را کسب نمایند، مدرک دوره هوشمندسازی کسب و کار ارائه خواهد شد.

با توجه به اینکه  حوزه هوش تجاری در کشور رو به رشد است و جزو Trend های سالهای اخیر است، لذا فرصت های شغلی بیشتری در انتظار متخصصین این حرفه وجود دارد.

هم اکنون آزمون تبلو در سطوح مختلف بصورت آنلاین برگزار می شود که می توانید با شرکت در آن و کسب و نمره قبولی، مدرک بین المللی آنرا دریافت نمایید.

کلاسترینگ تبلو

بله، با پیاده سازی حداقل 2 نود می توان load balancing را پیاده نمود و با داشتن حداقل 3 نود HA را راه اندازی نمود که با کمترین downtime روبرو باشیم.

بله، فرض کنید چند نود تبلو را بصورت کلاسترینگ نصب کردید که هر کدام ip مجزایی دارند. حالا میخواهید کاربران با یک ip مشخص وارد تبلو سرور شوند لذا با نصب یک تبلوسرور بصورت gateway و ارایه ip آن به کاربران، می توان بار پردازشی را بر روی کلیه نودها تقسیم نمود.

عمده الگوریتم های استفاده شده در تبلو :

 • clustering
 • time series
 • regression

در سازمان ها و شرکت های اینترپرایز یکی از دغدغه های مهم برآورد سخت افزار مورد نیاز است. با استفاده از stress test در تبلو می توان تعیین کرد مثلا اگر تعداد کاربران همزمان یک داشبورد ۵۰ نفر شدند به چه میزان منابع سخت افزاری مورد نیاز است و چقدر از درخواست ها fail میشود. ضمنا کلیه تحلیل های مربوط به stress test نیز بصورت داشبوردهای تحلیلی ارائه میشود.

سایر موارد

بله با استفاده از قابلیت subscribe می توان تعیین کرد برای چه کاربرانی، با چه فرمتی و در چه ساعتی داشبورد ارسال شود.

اصولا کارکرد نرم افزار های حوزه BI ورود اطلاعات نیست، بلکه صرفاً بهره بردار منابع اطلاعاتی می باشد.

درصورت نیاز به یک قابلیت خاص و ویژه که تاکنون در تبلو دیده نشده است ،می توان با استفاده از قابلیت Extension به عنوان یک افزونه آن را طراحی و به نرم افزار افزود.

نرم افزار تبلو علاوه بر پابلیش داشبوردها بر روی محیط وب، خروجی هایی همچون pdf,image,ppt,excel,access را میتوانید از داشبوردها بگیرید.

بعد از ساخت یک داشبورد باید آنها را در تبلو سرور پابلیش کنید تا دیگر کاربران بتوانند از  آنها استفاده کنند.

سطح فرمول نویسی در نرم افزار تبلو  بسیار ساده است و مشابه فرمول نویسی اکسل می باشد.

بله، می توانید داشبوردهای تبلو  را بصورت embed در پورتال و وبسایت خود منتشر نمایید.

شرکت تبلو بخشی در وب سایت خود به نام idea دارد. در این بخش میتوانید ایده خود را ثبت کنید، بعد از گرفتن امتیاز از سوی دیگر کاربران تبلو و همچنین تائید کارشناسان ، در نسخه های آتی ایده شما افزوده خواهد شد.

 

نرم افزار تبلو دسکتاپ و سرور به نرم افزار های  R , Python , MATLAB  متصل می شود و  میتوان از امکانات آنها در تبلو  استفاده نمود.

بله، حتی زمانی اسم شهر و استان فارسی باشد تبلو مکان آنها را بر روی نقشه شناسایی می کند.

بله، با وجود ویژوال بودن نرم افزار تبلو، می توان با استفاده از api , sdk به همراه مستندات ارائه شده نیازهای خود را توسعه داد.

بله از طریق extension های ارائه شده می توانید خودتان نمودار جدید بسازید یا از extension های موجود استفاده نمایید.

در نسخ جدید نرم افزار تبلو سرور یک ویژگی جذاب به نام Ask Data اضافه شده است ، که می توان با تایپ سوالات خود حتی بصورت فارسی، نمودار و داشبوردهای مورد نیاز خود را بسازید و آن را به اشتراک بگذارید. نکته مهم این است که این فرآیند بصورت Embed درون نرم افزار تبلو انجام می شود و نیازی به دسترسی به اینترنت و ارسال دیتا نیست.

بله، به طور کلی در صورت کاهش فضای هارد، رم و سی پی یو  برای ادمین ایمیل هشدار ارسال خواهد شد.

نرم افزار تبلو چک لیستی دارد که با رعایت آنها سرعت به حالت مطلوبی خواهد رسید.

در نرم افزار تبلو می توان با استفاده از دستورات tsm بطور اتوماتیک از کلیه داده ها و اطلاعات بکاپ گرفت و  درصورت نیاز آن ها را بازیابی نمود.

سوالات متداول - FAQ

جواب سوال خود را پیدا نکردید ؟ از ما بپرسید .​​​

هوش تجاری

Tableau Features

امکانات نرم افزار تبلو

نرم افزار هوش تجاری تبلو

Tableau Training

آموزش نرم افزار تبلو / سطح متوسط