سوالات متداول

از سال ۲۰۰۳ اولین نسخه تبلو ریلیز شده است.

با توجه به اینکه این حوزه در دنیا و ایران رو به رشد است و جزو Trend های سالهای اخیر است، لذا فرصت های شغلی بیشتری در انتظار متخصصین این حرفه وجود دارد.

تمرکز اصلی این دوره بر افزایش توانمندی تحلیل کسب و کار با نرم افزار Tableau است. تبلو یکی از برترین نرم افزاهای هوش تجاری در سال های اخیر بوده است. جهت آشنایی بیشتر با تبلو دسکتاپ و تبلو سرور کلیک نمایید.

درحالت UserBase شما متناسب با تعداد کاربران خود لایسنس تهیه میکنید مثلا اگر تعداد مدیران و بهره برداران داشبورد ها ۲۰ نفر باشد، لایسنس ۲۰ کاربره نیاز دارید. در حالت CoreBase نامحدود یوزر میتوانید بسازید اما متناسب با تعداد کور یا هسته های سرور لایسنس باید تهیه شود. برفرض مثال اگر سرور شما دارای ۱۶ کور باشد نیاز به لاینس ۱۶کور دارید.ضمن اینکه در حالت CoreBase امکان پابلیش داشبوردها در پورتال یا وب سایت خود دارید بدون اینکه کاربران نیاز به لاگین کردن داشته باشند.

بله، امکان نصب تبلوسرور بروی سرورهای کارفرما (حتی در شبکه های ایزوله) فراهم می باشد.

با کلیه مرورگرهای مرسوم سازگاری کامل دارد.

مدیریت کاربران و سطوح دسترسی آنها بدین صورت است:

site ‪/ project ‪/ group ‪/ dashboard

در حالت site می توانیم برای هر یک از زیرمجموعه های خود یک site بسازیم که ادمین، کاربران و محتوای آنها کاملا ایزوله شده می باشد.

در حالت project  می توان هر project  را به یک یکسری از کاربران اختصاص داد. مثلا یگ project  به نام  فروش می سازیم که کلیه داشبوردهای فروش در ان پابلیش می شود و فقط کاربرانی که تعیین شده اند به آن داشبوردها دسترسی دارند.

در حالت group می توانیم یک گروه بسازیم و کاربران مورد نظر را به آن اختصاص دهیم مثلا گروه مدیران.

درحالت dashboard می توانیم بصورت ویژه مشخص کنیم چه کاربرانی به چه داشبوردهایی دسترسی داشته باشند. ضمن اینکه می توان تعیین کرد هر کاربری چه قسمتی از داشبورد را مشاهده کنند مثلا کاربران فارس فقط اطلاعات استان فارس را مشاهده کند

بله- در تبلوسرور میتوان بصورت صفرتا صد از مرحله اتصال به دیتاسورس تا ساخت نهایی داشبورد اقدام نمود.

بله میتوانید از طریق google play  و  Appstore انرا بصورت رایگان دریافت نمایید.

تبلوسرور برای فرایندهای داخلی خود از PostgreSQL استفاده میکند البته این دیتابیس در زمان نصب تبلو بطور اتوماتیک نصب میشود و نیازی به نصب مجزا توسط کاربر نیست.

میتوان با استفاده از دستورات tsm بطور اتوماتیک از کلیه داده ها و اطلاعات بکاپ گرفت که درصورت نیاز انها را ریستور نمود.

تبلو چک لیستی دارد که با رعایت آنها سرعت به حالت مطلوبی خواهد رسید.

کلیه رفتار کاربران در تبلو بصورت داشبوردهای پیش ساخته قابل ارزیابی و بررسی می باشد. درصورت نیاز هم می توان داشبوردهای سفارشی برای رفتار کاربران ساخت.

درصورت نیاز به یک قابلیت خاص و ویژه که تاکنون در تبلو دیده نشده بود،میتوان با استفاده از قابلیت extension به عنوان یک افزونه انرا طراحی و ساخت.

علاوه بر پابلیش داشبوردها بروی وب خروجی هایی همچون pdf,image,ppt,excel,access را میتوانید از داشبوردها بگیرید.

درنسخ جدید یک ویژگی جذاب به نام ask data به تبلوسرور اضافه شده میتوان با تایپ سوالات خود حتی بصورت فارسی، نمودار و داشبوردهای مورد نیاز خود را بسازید و آن را به اشتراک بگذارید. نکته مهم اینکه این فرایند بصورت embed درون تبلو انجام می شود و نیازی به دسترسی به اینترنت و ارسال دیتا نیست.

در تبلو سرور می توانیم با تعریف schedule زمانی تعیین کنیم چه داشبوردهایی در چه زمان هایی بروز شوند. حداقل ۱۵ دقیقه یکبار و حداکثر ماهانه این فرآیند بروزرسانی قابل تعریف می باشد.

بله- تبلو دسکتاپ برای طراحی داشبوردها ساخته شده است که برخی از فرآیند های مربوط به ETL را هم انجام می دهد اما تبلو پرپ بصورت اختصاصی برای ETL  داده ها طراحی شده است‪.

خیر نیازی به کدنویسی ندارد و کلیه فرایندها بصورت ویژوال انجام می شود.

زمانی حجم داده ها زیاد می شود تبلو پیشنهاد می کند برای افزایش کارایی و سرعت، داده ها را اکسترکت کرد. در این حالت داده ها در قالب یک فایل با فرمت hyper ذخیره میشود و تبلو با آن کار می کند. در این حالت سرعت ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر می شود.

بعد از ساخت یک داشبورد باید انرا پابلیش کنید تا کاربران بتوانند آنها را مشاهده کنند.

سطح فرمول نویسی بسیار ساده است و بسیار مشابه فرمول نویسی اکسل می باشد.

بله می توانید داشبوردها را بصورت embed در پورتال و وبسایت خود منتشر نمایید.

الگوریتم هایی همچون clustering ‪ / time series / regression /

تبلو یکی بخشی در وب سایت خود به نام idea دارد که با ثبت آن و گرفتن امتیاز از سایر کاربران، در نسخه های آتی اضافه خواهد شد.

در حال حاضر نسخه قفل شکسته تبلو دسکتاپ در وب منتشر شده است که درصورتی که محدوده کارتون در حد معمولی است و نیازی به تبلو سرور ندارید، گزینه مناسبی است اما بدلیل اینکه این نسخه دارای باگ است و منو server در این نسخه حذف شده است لذا امکان پابلیش داشبوردها در تبلوسرور محیا نمی باشد لذا برای کار در سطح سازمانی این گزینه پیشنهاد نمی شود.

تبلو دسکتاپ و سرور به R , Python , MATLAB  متصل می شود و از امکانات آن در تبلو می توان استفاده نمود.

Tableau Server – Tableau Desktop – Tableau Prep – Tableau mobile – Tableau Public – Tableau Reader

به کسانی که ۷۰ درصد نمره آزمون انتهای دوره را کسب نمایند، مدرک دوره هوشمندسازی کسب و کار ارایه خواهد شد.

یکی از ویژگی های دوره هوشمند سازی کسب و کار، تمرکز بر تربیت متخصصانی است که فارغ از این که در چه حوزه ایی مشغول به کار هستند، بتوانند هر نوع داده ایی را تحلیل و عارضه یابی کنند و در نهایت راه حل های دقیق و کارامدی را ارایه دهند.

در ساعت اول مرورکلی بر مفاهیم هوش تجاری BI و داده کاوی خواهیم کرد و از ساعت دوم تا انتهای دوره بصورت عملیاتی با نرم افزار تبلو کار خواهیم کرد. همچنین به کاربران یک دیتاست به همراه سوالات مختلف کسب و کار داده خواهد شد تا نسبت به پیدا کردن راه حل های دقیق به دغدغه های موجود اقدام نمایند.

وقتی داشبوردی در تبلودسکتاپ طراحی میشود، برای نمایش و به اشتراک گذاری آن برای سایر کاربران نیاز به تبلوسرور هست تا داشبوردها بروی آن پابلیش شود تا بتوانند از طریق مرورگر یا موبایل خود آنها را مشاهده نمایید.

cpu : 8-core, 2.0 GHz or higher   /  ram : 32 GB /  hdd : 50 GB / os : windows 2012,2016,2019

تبلو نسخه موبایل (ios-android-blackberry) را بطور رایگان در اختیار عموم قرار داده که درصورت داشتن تبلوسرور میتوانید داشبوردهای خود را در آن مشاهده نمایید.

درصورت تغییر فیزیکالی سرور، ابتدا لایسنس قبلی غیرفعال و مجدد برای سرور جدید لایسنس جدید ارایه خواهد شد.

بله با استفاده از قابلیت subscribe می توان تعیین کرد برای چه کاربرانی با چه فرمتی و در چه ساعتی داشبورد ارسال شود.

بله- بطور کلی در صورت کاهش فضای هارد، رم و سی پی یو برای ادمین ایمیل هشدار ارسال خواهد شد.

تبلو بدون مشکل محتوای فارسی را نمایش میدهد همچنین تابع تبدیل تاریخ میلادی به شمسی(سال/نیمسال/فصل/ماه/هفته/روز) به شما کمک شایانی خواهد کرد.

بله- با پیاده سازی حداقل 2 نود می توان load balancing را پیاده نمود و با داشتن حداقل 3 نود HA را راه اندازی نمود که با کمترین downtime روبرو باشیم.

در سازمانها و شرکت های اینترپرایز یکی از دغدغه های مهم برآورد سخت افزار مورد نیاز است. با استفاده از stress test در تبلو میتوان تعیین کرد مثلا اگر تعداد کاربران همزمان یک داشبورد ۵۰ نفر شدند به چه میزان منابع سخت افزاری مورد نیاز است و چقدر از درخواست ها fail میشود. ضمنا کلیه تحلیل های مربوط به stress test نیز بصورت داشبوردهای تحلیلی ارایه میشود.

به دوصورت آنلاین و آفلاین. در حالت آنلاین با وارد کردن لایسنس میتوانید فرایند رجیسترکردن را انجام دهید. درصورتیکه سرورهای شما در ایران باشد به دلیل تحریم ها این روش توصیه نمی شود. در حالت دوم یعنی آفلاین مشخصات سخت افزاری برای شرکت تبلو تیکت می شود و لایسنس ویژه آن سرور آماده و تحویل می گردد. این روش بطور کلی برای شبکه های ایزوله استفاده میشود.

بله – کلیه کاربران و گروه های کاری را میتوان از اکیتودایرکتوری یا LDAP فراخوانی کرد.

بله با وجود ویژوال بودن تبلو، می توان با استفاده از api , sdk به همراه مستندات کافی ارایه شده می توان نیازهای خود را توسعه داد.

بله – فرض کنید چند نود تبلو را بصورت کلاسترینگ نصب کردید که هر کدام ip مجزایی دارند حال میخواهید کاربران با یک ip مشخص وارد تبلو سرور شوند لذا با نصب یک تبلوسرور بصورت gateway و ارایه ip آن به کاربران، می توان بار پردازشی را بر روی کلیه نودها تقسیم نمود.

تبلو پرپ با هدف تجمیع، پاکسازی، مدلسازی و بارگزاری داده ها یا ETL طراحی شده است. ساختار کار با آن بسیار شبیه تبلو دسکتاپ است لذا در کمترین زمان ممکن می توانید با آن کار کنید.

برای افرادی که داده های کثیف و پراکنده ایی دارند اما با SQL و کوئری آشنایی ندارند.

اتصال به منابع اطلاعاتی مختلف و ساخت و طراحی داشبوردهای تحلیلی

بله، حتی زمانی اسم شهر و استان فارسی باشد تبلو مکان آنها را بروی نقشه شناسایی می کند.

اصولا کارکرد نرم افزار های حوزه BI این نیست که ورود اطلاعات کند بلکه صرفاً بهره بردار منابع اطلاعاتی می باشد.

بله از طریق extension های ارایه شده میتوانید خودتان نمودار جدید بسازید یا از extension های موجود استفاده نمایید.

کلیه محصولات ارایه شده دارای لایسنس می باشد.

خیر از لایسنس تبلودسکتاپ فقط می توان در یک سیستم استفاده نمود.

هم اکنون آزمون تبلو در سطوح مختلف بصورت آنلاین برگزار می شود که می توانید با شرکت در آن و کسب و نمره قبولی، مدرک بین المللی آنرا دریافت نمایید.

هم اکنون با ما تماس بگیرید

جواب سوال خود را پیدا نکردید ؟ از ما بپرسید .