قابلیت های Tableau

Hyper
تکنولوژی جدید پردازش داده ها به نام Hyper، امکان ساخت فایل های اکسترکت شده را تا 3 برابر سریعتر و امکان پرس و جو در داده ها را تا 5 برابر سریعتر می کند.این نوآوری مختص داده های بزرگ و Big Data  و تنوع منابع داده ایی است که به شما کمک می کند تا سریعتر از گذشته نسبت به تحلیل و آنالیز داده ها اقدام نمایید.
VIZ in Tooltip
با اضافه شدن این قابلیت می توانید انواع نمودار های مختلف را در tooltip  داشبوردها و نمودارها نمایش دهید. این موضوع به شما کمک می کند تا از ساخت شیت ها و داشبوردهای دیگر بی نیاز شوید و همه تحلیل های خود را در قالب یک نمودار ارائه دهید.
Regression
انواع مدل های رگرسیون شامل linear , logarithmic , exponential , power , polynomial  می باشد که می توانید در تحلیل ها از آنها استفاده نمایید.
Export to Version
با استفاده از این گزینه می توانید داشبوردهای ساخته شده را به نسخ قبلی تبلو مانند 10.4 و 10.3 و 10.2 ذخیره کنید.
Gis
امکان اتصال به نرم افزار های arcgis , mapinfo  جهت دسترسی و خواندن مستقیم فایل های  shp , kml ,geojson فراهم شده است.بدین ترتیب می توان فایلهای فوق را که در قالب لایه های مکانی هستند، وارد نرم افزار Tableau نمود و زین پس تحلیل های مکانی و اطلاعاتی را  بصورت بسیار کارامدتر انجام داد.در واقع شما می توانید polygon , lineرا در تبلو نمایش دهید. همچنین می توانید از نقشه های open street map   یا mapbox  استفاده کنید
Python
شرکت Tableau اقدام به اضافه نمودن این زبان به داخل نرم افزار نموده است بطوری که شما می توانید با استفاده از زبان پایتون داخل تبلو، نسبت به مدل سازی پیشرفته از جمله  Predict customer churn  , sentiment analysis  نمود و این یکی از معجزات تبلو در حوزه هوش تجاری است که کم کم شما را بی نیاز از سایر تولز ها می نماید.
Covariance and correlation  کواریانس و همبستگی
بی شک یکی از پرکاربردترین تحلیل ها در هوش تجاری مربوط به همبستگی و کواریانس است.به عنوان مثال یک مدیر فروش علاقه مند است که ارتباط بین فروش تلویزیون و زیر تلویزیون را کشف و نسبت به ان برنامه ریزی کند.این سوال که ایا مشتریان با خرید محصول ۱، چه مقدار رغبت به خرید محصول ۲ دارند، براحتی و بدون هیچ گونه فرایند زمانبری، برای 132شما در تبلو فراهم شده است
JSON
امکان خواندن فایل های json ,web api جهت واکشی داده های از سرویس های مختلف اینترنتی فراهم شده است
Union updates
یکی از دغدغه های کاربران ، آماده سازی داده ها است. فرض کنید داده های شما در یک اکسل یا یک دیتابیس است که اطلاعات فروش ماهانه در ۱۲ جدول یا شیت ذخیره شده  و شما نمی خواهید در دیتابیس انها را ادغام کنید.برای این نیاز شما تبلو یک راه حل ساده پیشنهاد می دهد: union update  بدین شکل که کلیه جداول را با استفاده از این ویژگی ترکیب می نمایید.
Automatic Date Parse
دیگران نگران فرمت تاریخ خود نباشید! با این ویژگی می توان انواع فرمت های تاریخ را به سیستم معرفی و از آن در تحلیل ها استفاده نمود.
Join calculations
در نرم افزار تبلو می توان جداول و ویو های انواع دیتابیس ها را به هم متصل نمود. در این هنگام شما باید یک کلید مشترکی را بین جداول مشخص کنید.بعنوان مثال اگر در جدول ۱ فیلد نام و نام خانوادگی را به جدول ۲ وصل کنیم اما در جدول ۲ فیلد نام و نام خانوادگی جدا از هم و در قالب دو تا فیلد باشد، این ویزگی به شما کمک می کند تا براحتی دو جدول فوق را با شرایط فوق به هم متصل نمایید.
Export data
تبلو انواع خروجی از داشبوردها  pdf , csv , access , excel , jpg ,crosstab , PowerPoint را در اختیار کاربران قرار می داد.
Legends per measure
برای بصری سازی بیشتر می توانید به ازا هر فیلد کمی از یک legend جداگانه استفاده کنید.
Conditional subscriptions
اگر مدیر فروش یک شرکت بخواهد هر زمان که فروش ماهیانش از عدد a بیشتر شد، آگاه شود این قابلیت دقیقا همین کار را خواهد کرد.کاربران می توانند یک مرزی را مشخص نمایند و به محض اینکه عدد مد نظر انها بیشتر از مرز مشخص شده شد، به سرعت با او ایمیل خواهد زد.
Drill-up on continuous date fields
وقتی از فیلد تاریخ استفاده می کنید بصورت هوشمند سال/فصل/ماه/روز/ساعت/دقیقه/ثانیه رو شناسایی کرده و با عبارت + و – می توانید به عمق یا به سطح بیایید.
Clustering
یکی از الگوریتم های معروف و کاربردی در حوزه داده کاوی، کلاسترینگ یا خوشه بندی است. شما می توانید با تنها یک کلیک، داده های خود را خوشه بندی کنید.
Cross data source filters
براحتی می توانید فیلتر های داشبورد خود را برای انواع منابع اطلاعاتی اعمال کنید.
Highlighter
با این قابلیت وقتی شما یک گزینه ای را سرچ می کنید بصورت زنده و لحظه ای می توانید مشخصات انرا در داشبورد ملاحظه کنید
Cross-database join
یکی از قابلیتهای برجسته تبلو امکان ایجاد ارتباط یا join  بین منابع اطلاعاتی مختلف است.فرض کنید می خواهید یک شیت از اکسل را به یک تیبل در اوراکل و به یک ویو در sql متصل کنید.قطعا در حالت عادی نیاز به ابزارهایی در حوزه تجمیع داده خواهید داشت.اما هم اکنون با این قابلیت براحتی می توانید منایع اطلاعاتی خود را صرفا با یک فیلد مشترک، به هم متصل نمایید.
Stored procedures
امکان فراخوانی sp های دیتابیس های مختلف
Workbook formatting
تنها یکبار با تنظیم فونت و رنگ، کل داشبوردها و شیت های شما تغییر پیدا می کند.
Revision history
یکی از امکانات ویژه این ورژن، اضافه شدن قابلیت ورژنینگ است که شما می توانید کلیه سوابق داشبوردهایی که پابلیش کردید را ببنید و در صورن لزوم انها را فراخوانی نمایید.
Device designer
شما با این قابلیت می توانید بطور اتوماتیک داشبوردها را برای موبایل و تبلت ساخته خواهد شد.
Ask Data
یکی از امکانات ویژه این ورژن، اضافه شدن قابلیت پردازش زبان طبیعی  NLP  می باشد. با استفاده از این قابلیت می توانید سوالات خود را حتی بصورت فارسی! تایپ کرده و سپس داشبورد و نمودار آن بصورت اتوماتیک ساخته خواهد شد.
DEVELOPER
این قسمت مخصوص توسعه دهندگان تبلو است.خوشبختانه با گسترش هرچه بیشتر نرم افزار تبلو در شرکت ها وسازمان ها، نیاز به توسعه آن بیشتر به نظر می رسد.لذا شرکت تبلو با شناخت این نیاز موارد زیر را اضافه نموده است:
New Data Model
در نسخه جدید تبلو مدل داده جدیدی ارایه شده که در براحتی می توان منابع اطلاعاتی مختلف را با هم ترکیب کرد. این مدل داده از دو قسمت physical  و logical  تشکیل شده است.
در لایه منطقی logical  ارتباط relationship بین جداول را مشخص می کنیم.در لایه فیزیکی physical  مواردی همچون join  و union  و pivot را انجام می دهیم.در نسخ قبلی دیتامدل فقط در لایه فیزیکی بود .در مدل داده جدید امکان طراحی  star  و  snowflakeوجود دارد.
Metrics
در تبلو سرور قابلیت جدیدی اضافه شده که با استفاده از آن می توان به ازا هر داشبورد به تعداد دلخواه متریک ساخت. این متریک نمایانگر مقدار عددی و روند اطلاعات می باشد.
فراخوانی فایل های مکانی
ESRI Shapefiles, KML, GeoJSON, and MapInfo , Linear geometry,TopoJSON,Esri File Geodatabase ,multi-layer KML
امکان اتصال به نرم افزارهای جانبی
MATLAB , R , Python
نمایش نمودار و شیت در تولتیپ
امکان نمایش داشبوردها در تولتیپ
طراحی اتوماتیک داشبورد برای موبایل
امکان طراحی اتوماتیک داشبوردها برای نسخه موبایل و بصورت ریسپانسیو
محاسبه فاصله در نقشه ها و Buffer calculations و مساحت پلیگون ها
امکان محاسبه بین دو نقطه مکانی و همچنین محاسبه مساحت پلیگون ها و لایه های مکانی
امکان اتصال به اکتیودایرکتوری
با اتصال به اکتیودایرکتوری کلیه کاربران و گروه های کاری را می توان از آن استخراج نمود و نیازی به تعریف کاربر جدید نخواهد بود
تعیین یک آستانه جهت ارسال هشدار به کاربران
با استفاده از قابلیت می توان تعیین نمود در صورتی که نمودار مورد نظر از عددی تعیین شده عبور کرد برای کاربران ایمیلی ارسال شود
Explain Data
Explain Data بر اساس مدل های آماری پیشرفته ، روابط بین آیتم انتخاب شده را آشکار می سازد. با استفاده از این قابلیت حقایق جالبی از داده ها و روابط آنها آشکار خواهد شد.
Layer control panel
در صورتیکه چند لایه مکانی را در شیت استفاده کرده باشیم، می توان آنها را فعال و غیر فعال نمود.