آموزش مقدماتی نرم افزار تبلو – آشنایی با محیط تبلو

آموزش مقدماتی تبلو

نمونه داشبورد در Tableau

از تصویر زیر چه چیزی را می توانید متوجه شوید؟

تجزیه و تحلیل فروش و سود یک سوپرمارکت

این داشبورد که در Tableau ساخته شده است، تجزیه و تحلیل فروش و سود یک سوپرمارکت را به تصویر می‌کشد.

در یک نگاه می‌توانید ببینید:

·        توزیع فروش دسته های مختلف نسبت به یکدیگر

·        حاشیه سود مربوطه آنها

·        فروش محصولات زیر مجموعه هر دسته

·        و در نهایت، رشد فروش دسته ها در طول سال ها

بنابراین، در این سری مقالات، ما یاد می گیریم که چگونه چنین تصویر سازی‌های ساده ای را در Tableau انجام دهیم تا داده های خود را به خوبی درک کنیم. مواردی که در این مقاله به آن میپردازیم این‌ها هستند:

در مورد نمای کلی تبلو، اینکه تبلو چیست، چه پیش نیازهایی برای یادگیری آن لازم است و روش نصب و راه اندازی آن به چه صورت است.

در ادامه روش‌های اتصال به تبلو را یاد میگیریم و بعد وارد مقدمات بصری سازی داده ها می‌شویم. با آماتک همراه باشید.

1- مروری بر تبلو

1-1 تبلو چیست ؟

Tableau یک ابزار بصری سازی داده است که به طور گسترده برای هوش تجاری استفاده می‌شود اما به آن محدود نمی‌شود. تبلو امکان ایجاد اشکال و نمودارهای تعاملی در قالب داشبورد و کاربرگ را فراهم  و به بینش تجاری کمک می کند. و همه اینها فقط با حرکات ساده مانند کشیدن و رها کردن امکان پذیر است!

2-1 قبل از استفاده از Tableau چه چیزهایی باید بدانید؟

برای استفاده از Tableau نیازی به دانستن چیزهای زیادی ندارید، اما با این وجود، آگاهی اولیه از انواع نمودارها مانند نمودار میله ای، نمودار خطی، هیستوگرام و غیره ترجیح داده می شود.

در کنار آن، اگر درک اولیه ای از مدیریت پایگاه داده (datatypes, joins, drill down, drill up و غیره) نیز داشته باشید، مفید خواهد بود. حتی اگر این کار را نکنید، دلیلی برای نگرانی نیست زیرا تمامی این مفاهیم را در این مقاله و مقالات آتی پوشش داده خواهد شد. 

3-1 نصب و راه اندازی

Tableau Desktop

تبلو دسکتاپ در سه فرمت زیر موجود است:

§        آزمایشی رایگان به مدت 14 روز

§        اگر دانش آموز یا معلم هستید، برای یک سال کامل به دسکتاپ دسترسی رایگان خواهید داشت.

§        خرید تبلو

Tableau Public

تبلو عمومی صرفاً بدون هرگونه هزینه است و نیازی به مجوز ندارد. اما با یک محدودیت همراه است که همه داده‌ها و ورک بوک‌های شما برای همه کاربران Tableau عمومی شود.

Tableau online

اگر می‌خواهید ورک بوک‌های خود را در فضای ابری بسازید و بتوانید از هر کجا به آنها دسترسی داشته باشید.تبلو آنلاین بهترین گزینه برای شماست.

2 - شروع به کار

1-2 اتصال به داده

اتصال به داده در نرم افزار تبلو

شما باید صفحه ای شبیه به صفحه بالا ببینید. این جایی است که داده های خود را وارد می کنید. همانطور که قابل مشاهده است، فرمت های متعددی وجود دارد که داده های شما می توانند در آنها قرار گیرند. داده ها می تواند در یک فایل مسطح مانند Excel و CSV باشد یا می توانید مستقیماً آن را از سرورهای داده نیز بارگیری کنید.     

می‌توانید ببینید که Tableau خود نمونه‌هایی از ورک بوک ها را با  نمودارها و سایر تصاویر از پیش ترسیم شده ارائه می‌دهد. پیشنهاد می‌کنم بعداً برای کاوش بیشتر اینها را مرور کنید.

بهترین راه برای یادگیری این است که دستان خود را کثیف کنید. اجازه دهید با داده های خود تبلو شروع کنیم، که می توانید در اینجا  پیدا کنید. این داده ها مربوط به یک سوپراستور در ایالات متحده است که در حال بررسی گسترش آن است.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که داده ها را در Tableau وارد کنید. پس مراحل زیر را دنبال کنید:

از آنجایی که داده ها در یک فایل اکسل هستند، بر روی اکسل کلیک کنید و فایل Sample – Superstore.xls را انتخاب کنید تا دریافت کنید:

داشبورد نرم افرار هوش تجاری تبلو

می‌توانید سه برگه را روی صفحه ببینید، اما ما در اینجا فقط با سفارش‌ها (orders) سروکار داریم، بنابراین همان را روی برگه‌های Drag در اینجا بکشید:

داشبورد نرم افزار تبلو

داده های وارد شده برای چند ردیف اول کمی متفاوت به نظر می رسد. نگران نباشید، راه حل درست در پیش است.

گزینه Use Data Interpreter را می بینید؟ برای دریافت نمای تمیز زیر روی آن کلیک کنید:

اتصال به داده در نرم افزار تبلو

همه آن داده های کثیف به طور جادویی ناپدید شدند!

اگر فایل داده اکسل را باز کنید، تعدادی متا دیتا را در آن خواهید دید، به عنوان مثال اطلاعاتی در مورد داده ها:

فایل داده اکسل

 Tableau کل فایل داده را همانطور که هست وارد می کند، اما با پیش بینی چنین اختلافاتی، به راه حلی را در قالب یک مترجم داده ارائه می‌دهد. اگر می‌خواهید دقیقاً تغییرات ایجاد شده را مشاهده کنید، روی Review the results کلیک کنید و در برگه اکسل باز شده تب Orders را انتخاب کنید. همانطور که نشان خواهد داد، به سادگی داده های اشتباه را حذف کرد.