نحوه صحیح رنگ آمیزی داشبورد های اطلاعاتی

هنگام تصویر سازی داده ها ، اعمال رنگ صحیح بسیار حائز اهمیت است، اما همه ما در این خصوص تجربه لازم را نداریم. . این می تواند منجر به انتخاب های ضعیف و متأسفانه تکیه بیش از حد بر پالت های رنگی پیش فرض نرم افزار هوش تجاری شود.اگر چه Tableau Desktop در طراحی ، مجموعه ایی زیبا از پالت های رنگ دارد. اما گاهی اوقات باید رنگ هایی را انتخاب کنید که با نام تجاری شرکت شما مطابقت داشته باشد یا فقط برای تصویر سازی انحصاری شما باشد.
شکی نیست که رنگ برای کشف و به اشتراک گذاری داده ها بسیار مهم است. به عنوان مثال ، رنگ می تواند به عنوان یک ابزار استراتژیک برای جلب توجه خوانندگان ، برجسته کردن داده های مهم یا تمایز بین دسته ها مورد استفاده قرار گیرد. با این حال ، رنگ همیشه باید متفکرانه و انحصاری ستفاده شود.شما نباید برای روشن کردن یک تصویر خسته کننده استفاده کنید.
اول از همه ، بیایید اصول را مرور کنیم. سریعترین راه برای سفارشی سازی رنگها در نرم افزار تبلو، دانستن مقادی HSV(Hue-Saturation-Value) و RGB(Red-Green-Blue) است. اما یعنی چه؟

این چیزی است که ما اغلب به عنوان رنگ در نظر می گیریم و به یک چرخ رنگ اشاره دارد که از 0 تا 360 درجه متغیر است.
Hue چیزی است که ما اغلب به عنوان رنگ در نظر می گیریم و به یک چرخ رنگ اشاره دارد که از 0 تا 360 درجه متغیر است.
Saturation به این معنی است که از رنگ پایه خالص استفاده می شود. از 0 ((خاکستری) تا 100 ((فوق العاده رنگارنگ!) متغیر است.
Value به مقدار سفید یا مشکی است که با رنگ ترکیب شده است. از 0 ((سیاه) تا 100 ((رنگ واقعی) متغیر است.

تصویر زیر نحوه تلاقی H-S-V در مقیاس سه بعدی نمایش میدهد.

RGB یک مدل رنگ افزودنی بر اساس نظریه رنگ است که می تواند همه رنگهای قابل مشاهده را با استفاده از رنگهای اصلی قرمز ، سبز و آبی ایجاد کرد. در ضمن هرچه پرتوهای نور RGB بیشتر ساطع شوند ، به رنگ سفید نزدیک تر می شوید (RGB 255 255 255). اگر نوری منتشر نشود (RGB 0 0 0) سیاه خواهید دید. مقادیر RGB از 0 تا 255 متغیر است. مدل رنگ RGB برای اپلیکیشن های روی صحفه مناسب است.
مدل های رنگ HSV و RGB به طور گسترده استفاده می شوند و در برنامه های نرم افزاری موجود است.

چرخه رنگ (جایی که همه چیز شروع می شود)

حالا بیایید نگاه دقیق تری به مادر همه ابزارهای رنگی در دنیای طراحی داشته باشیم: چرخه رنگ یک نمودار دایره ای است که روابط بین رنگ ها را نشان می دهد. از طریق چرخه رنگ ، می توانید الهام بخش ترین رنگ ها را ایجاد کنید! این ابزار تضمین می کند عناصر طراحی نزدیک به هم مرتبط به نظر می رسند ، در حالی که عناصر با فاصله از یکدیگر متعلق به گروه های جداگانه تلقی می شوند. اینها تکنیک های اساسی برای ترکیب رنگ ها هستند که به آنها “هارمونی رنگ” نیز گفته می شود:

Analogous color palette:
با انتخاب این پالت یک رنگ اصلی و دو یا چند رنگ مجاور مشخص می شود.این یکی از ساده ترین و جذاب ترین هماهنگی های رنگی است و اغلب در طبیعت یافت می شود.

Complementary color palette:
این پالت در دو طرف مخالف چرخه رنگ قرار دارد. شما باید یک رنگ غالب را انتخاب کرده و از رنگ دیگر به عنوان مکمل استفاده کنید ، این باعث ایجاد کنتراست قوی در تصویر شما می شود.

Split Complementary color palette:
شبیه به یک طرح رنگ مکمل است ، با این تفاوت که یکی از رنگها به دو رنگ مجزا تقسیم شده است. این باعث می شود کنتراست بالای طرح رنگ مکمل حفظ شود ، اما تنوع بیشتری نیز ایجاد می شود.

Triadic color palette:
این پالت از سه رنگ به طور مساوی روی چرخه رنگ تشکیل شده است و ترکیب رنگها اغلب پررنگ و پر جنب و جوش هستند.

Tetradic Color palette:
این پالت از چهار رنگ به شکل مستطیل در اطراف چرخ رنگ استفاده می کند که از 2 مجموعه رنگ مکمل تشکیل شده است.

Monochromatic color palette:
این پالت از سایه ها و طیف های مختلف یک رنگ واحد تشکیل شده است و یکی از ساده ترین هماهنگی های رنگی برای طراحی است. در کل ساده ، منسجم و منظم به نظر می رسد.

بنابراین اکنون که اصول اولیه را میدانید، چند نکته در خصوص استفاده از رنگ ها بیان میشود.

داده ها خود را برای مشاهده دلپذیرتر کنید!
با کاهش اشباع رنگ نمودار ، شدت رنگ را کمتر کنید. برای انجام این کار ، شفافیت را به رنگ ها اضافه کنید .
(On the Marks card, click Color > Reduce opacity).

به طور مداوم از رنگ استفاده کنید
بیش از آنکه از نظر زیبایی جذاب باشد ، از خستگی ذهنی جلوگیری می کند. مخاطب باید خود را با معنای رنگها آشنا کند و سپس فرض می کند که همان ویژگیها در بقیه ارتباطات نیز صدق می کند.

پالت های رنگ سفارشی خود را بارگذاری کنید!
این که آیا شما نیاز به استفاده از دستورالعمل سازمان خود دارید یا فقط می خواهید تصویر سازی شخصی خود را نمایش دهید ، نرم افزار تبلو به شما این امکان را می دهد که با تغییر پالت های رنگی دلخواه خود ، از آنها بهره ببرید.

زمان انتخاب طرح رنگی فرا رسیده است … گم شده اید؟
خوشبختانه برای ما ، پیدا کردن رنگ نیازی به سختی ندارد زیرا ابزارهای جالب زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند رنگ ها را با هم ترکیب کرده و رنگ دلخواه خود را بیابید.

وب سایت های زیر را بررسی و کاوش کنید:

Color Hunt: مجموعه ای از پالت های رنگی زیبا و شیک
: Viz-Paletteهمانطور که می گویند ، این وب سایت برای انتخاب رنگ جهت تصویر سازی داده ها است. فقط رنگ ها را ویرایش کنید و آنها را در عمل ببینید! به علاوه ، یک گزینه وجود دارد که ببینید چگونه رنگ ها برای کابرانی که دارای کمبود رنگ هستند ظاهر می شود تا بتوانید دید خود را در دسترس تر کنید!
: Adobe Color شما می توانید روش هماهنگی رنگ را انتخاب کنید و رنگ ها را خودتان انتخاب کنید ،همچنین می توانید یک تصویر را برای استخراج پالت و طیف رنگ بارگذاری کنید.
Colorable : وقتی می خواهید شبیه سازی کنید که چه رنگ هایی به خوبی با یکدیگر متناسب هستند وقتی رنگ متن روی یک پس زمینه وجود دارد ، بهتر کار می کند. اگر احساس نمی کنید الهام گرفته اید فقط “Random” را انتخاب کنید تا رنگ برای شما ایجاد شود.
Color Supply : بر اساس چرخه رنگ ، فقط روش مورد نظر خود را انتخاب کرده و رنگ هایی را که دوست دارید انتخاب کنید ، سپس کدهای رنگ HEX را کپی کنید.
Coolors : این یک طرح رنگ بسیار سریع است ، فقط کافی است Spacebar را فشار دهید تا پالت رنگ جدید ایجاد شود. یک گزینه برای کشف پالت های رنگی پرطرفدار نیز وجود دارد.
: DataFam Colors این کتاب کار یک پروژه Crowdsourcing پالت رنگ نرم افزار است. می توانید پالت خود را از طریق یک فرم ساده Google ارسال کنید یا همه پالت های مختلف را مرور کنید ، سپس یک فایل preferences.tps حاوی همه پالت ها را دانلود کنید.
Pantone Color Finder : کاربران را قادر می سازد تا رنگهای شیک را از کتابخانه رنگ خود جستجو و انتخاب کنند.

یا با استفاده از ابزار رنگ صفحه انتخاب رنگ ها را از یک تصویر زیبا انتخاب کنید (مانند یک حرفه ای سرقت کنید ، شرم آور نیست!)

توجه: به فرمت gif بارگذاری شود

با در نظر گرفتن کوررنگی داشبورد های هوش تجاری را طراحی کنید

کمبود بینایی رنگ (CVD) تا 8 درصد از مردان و 0.5 درصد از زنان را درگیر می کند. افرادی که از CVD رنج می برند در واقع می توانند رنگ را ببینند ، اما نمی توانند رنگ ها را مانند بقیه مردم تشخیص دهند. دوترانوپی شایع ترین نوع کوررنگی قرمز-سبز است. رنگ سبز را بیشتر قرمز نشان می دهد. بنابراین ، هنگام برجسته کردن هر دو جنبه مثبت و منفی به طور همزمان ، می توانید از رنگ آبی برای مثبت و نارنجی برای منفی استفاده کنید.
در نرم افزار Tableau ، می توانید از پالت کور رنگی داخلی استفاده کنید. اما ، اگر می خواهید خلاق باشید ، چندین وب سایت وجود دارد (به عنوان مثال Vischeck و Chromatic Vision Simulator ) که به کاربران امکان می دهد تصاویر را بارگذاری کرده و نحوه ظاهر آنها را در افرادی با اشکال مختلف CVD شبیه سازی کنند.
احتمال دیگر این است که داشبورد خود را در مرورگر خود رندر کنید و از شبیه ساز کوررنگی Chrome DevTools برای شبیه سازی پنج نوع رایج CVD استفاده کنید. چقدر جذابه؟

طراحی داشبورد هوش تجاری با درنظر گرفتن مخاطب بین المللی
توجه داشته باشید که رنگها در فرهنگهای مختلف می توانند معانی متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال ، در فرهنگ های غربی/آمریکایی ، رنگ قرمز هم دلالت بر مثبت دارد و هم منفی. این می تواند رنگ عشق و هیجان باشد و یا عصبانیت ، خطر و رادیکالیسم باشد. از طرف دیگر ، در فرهنگ چین ، قرمز رنگ شادی ، موفقیت و خوش شانسی است.
دیوید مک کاندلس کتاب در این خصوص با عنوان : Colorful Guide to the World’s Most Consequential Trivia تدوین کرده است که میتوان درآن تصویرسازی متفاوتی را مشاهده کرد.

امیدوارم این پست مفید بوده باشد! و به یاد داشته باشید که هدف تصویر سازی داستان پشت داده ها است. بنابراین ، به انتخاب رنگ خود توجه کنید تا پیام خود را به طور موثر به مخاطب انتقال دهید.